Можливі джерела неприємних запахів у салоні автомобіля, способи їх усунення, методи очищення. Відео про те, як позбавитися запаху в салоні машини.
Поява неприємного запаху у салоні машини стає великою проблемою для її власника. Існують різні причини, що призводять до цього – зловживання тютюновими виробами/електронними сигаретами в машині, перевезення домашніх тварин, окремих продуктів харчування зі специфічним «ароматом» тощо. Розберемося, як вирішити проблему з неприємними запахами та освіжити внутрішній простір автомобіля.
Технічні несправності автомобіля
Насамперед, слід звернути увагу на сторонні запахи, що виникають під час руху транспортного засобу. Можливо, вони свідчать про будь-які неполадки і вказують на необхідність термінової діагностики авто.
Якщо ви відчуваєте солодкуватий аромат у салоні після включення опалювальної системи, це пов’язано з просочуванням охолоджуючої речовини – антифризу. У такому випадку потрібно негайно змінити рідину або долити її.
Запах гару – серйозніший «дзвінок», після якого потрібно негайно заглушити машину та звернутися за допомогою до фахівців з автомайстерні. Швидше за все, відбулося перевантаження бортової мережі або коротке замикання проводки.
Якщо в салоні пахне паливом – це теж небезпечний сигнал, адже є ризик зношування паливного резервуара або будь-яких деталей системи. У разі виявлення течі необхідно викликати службу евакуації.
Іноді автомобілісти скаржаться на запах затхлості з дефлекторів обдування. Це поширені явища, пов’язані із засміченням системи кондиціонування чи фільтра. Проблема зустрічається досить часто, але не є великою загрозою: вартість повітряного фільтра порівняно невисока, а замінити його можна за пару хвилин.
Якщо йдеться про кондиціонер, доведеться скористатися за допомогою професіоналів. При цьому ігнорувати подібні прояви не можна, особливо за наявності водія або пасажирів алергічної реакції. Без видалення джерела неприємного алергічного запаху почнуть відчувати нездужання і навіть напади.
У разі передавлення зчеплення та неправильного перемикання передач у салоні виникає палений запах. З цим частіше стикаються водії-початківці, які не мають досвіду в експлуатації ТЗ з механічною коробкою передач.
Запах підгорілої олії не можна сплутати з чимось іншим. Він виділяється особливою їдкістю та впізнаваністю. Причина появи – попадання крапель олії на мотор при самостійному доливі. Якщо не витерти корпус, проблема продовжить завдавати незручностей ще кілька днів.
Залишки їжі в пакетах та крихти гниють і починають неприємно пахнути. У зимовий період, коли в автомобілі накопичується конденсат та надмірна волога, в салоні відчуваються болотистий запах та вогкість.
Способи усунення неприємних запахів в автомобілі
Існує кілька перевірених та ефективних способів для боротьби з неприємними запахами у салоні. У виборі відповідного варіанту слід враховувати осередок розповсюдження вони. У такому разі ви зможете швидше відновити свіжість повітря в машині та не допустити повторення проблеми.
Процес починається з наступних дій:
- ретельна перевірка автомобіля з виявлення джерела поганого запаху;
- миття знайденого вогнища хімічними засобами з подальшим просушуванням та витиранням ганчіркою сухих та пластикових деталей;
- видалення забруднень у важкодоступних точках кабіни за допомогою пилососу.
Також можна скористатися за допомогою професійних сервісів хімчистки. Надалі слід підтримувати чистоту в салоні та негайно боротися зі сморід.
В даний час у магазинах автомобільних аксесуарів пропонується великий асортимент спеціальних засобів та пристосувань для боротьби з поганим запахом:
- освітлювальні препарати;
- аерозольні засоби;
- парова обробка;
- прилади для озонування повітря
Також можна використовувати підручні засоби та доступні в побуті компоненти:
- активоване вугілля;
- харчова сода;
- столовий оцет.
Усунення запахів за допомогою ароматизаторів
Цей спосіб практикується переважною більшістю автомобілістів. У продажу пропонується величезна різноманітність спеціальних речовин та приладів, що ароматизують повітря, ліквідуючи неприємні домішки. Окремі ароматизатори монтуються на дефлектори обдування, інші фіксуються до салонного дзеркала заднього виду та виділяють порцію діючої речовини у процесі експлуатації транспортного засобу.
Не меншою ефективністю мають саморобні ароматизатори на основі органічних компонентів. Вони не мають такого агресивного впливу на організм, як покупні склади, але ефективно борються з неприємними запахами в салоні.
Як ароматизуючі інгредієнти можна використовувати:
- зернова кава;
- суху лаванду;
- шкірку цитрусових;
- палички курки;
- висушені квіткові пелюстки;
- подрібнені спеції.
Перелічені продукти потрібно помістити в тканинний мішечок, а потім повісити у зручному місці. Крім основного призначення, саморобка буде використовуватися як декоративна прикраса для салону.
Крім аерозолів, що маскують сморід в автомобілі, існують спеціальні нейтралізатори, які поглинають їх.
Перевірені підручні методи
Багато народних умільців знищують поганий запах у салоні за допомогою простих та ефективних підручних способів. Розглянемо найпопулярніші варіанти:
- Розташування плоских посудин зі столовим оцтом у різних місцях автомобіля на ніч. Цей продукт ефективно поглинає джерела неприємного запаху і нейтралізує його. Якщо проблема не зникла, обробку можна повторити;
- Розміщення у салоні подрібненого або цільного деревного вугілля. Речовина має адсорбуючі властивості та поглинає сторонні речовини з повітряних мас;
- використання наповнювача для туалетів домашніх вихованців, здатного маскувати неприємні запахи;
- Розміщення в машині яблука, що розрізає на дві половини. Фрукт може залишатися в автомобілі до в’янення.
Щоб прибрати неприємні запахи та забруднення на сидіннях, можна скористатися харчовою содою. Для цього необхідно посипати тканинні поверхні такою сумішшю на ніч, а на ранок видалити залишки пилососом.
Народні засоби
Для боротьби з неприємними запахами всередині автомобіля можна використовувати такі народні засоби:
- Харчову соду. Гідрокарбонат натрію відрізняється високою ефективністю ліквідації всіляких сморід. Його розподіляють по тканинній обшивці та залишають на 12 годин. Через зазначений проміжок часу порошок повністю поглине неприємні запахи, а водієві залишиться лише забрати його залишки пилососом. Для виведення легких забруднень тканини можна провести вологе збирання з використанням слабкого содового розчину.
- Активоване вугілля. Медичні таблетки мають властивості потужного адсорбенту, тому їх часто використовують для очищення салону від сторонніх запахів.
- Аміак. Сильнодіючий адсорбуючий компонент, який не поступається оцту ефективності боротьби з неприємними запахами. Об’єм речовини для розміщення в салоні не повинен перевищувати 10-15 мл. Після процедури необхідно ретельно провітрити салон, щоб він не акумулювався усередині машини.
Усунення неприємного запаху із системи кондиціонування
Під час запуску кондиціонера з охолодженою повітряною масою в салоні часто виявляється неприємний запах, як від ганчір’я, що перепріли, або гнилих овочів. Це відбувається через накопичення у кондиціонері грибка.
Зловонія з боку дефлекторів обдування часто пояснюються звичайним забрудненням цих деталей. Разом з повітрям в салон потрапляє пил, бруд, тополиний пух та інше. Іноді рослинні частинки опиняються в дренажних отворах, закупорюючи їх. В результаті нижня частина випарника знаходиться в конденсаті, а вентилятор салону не справляється зі своїм завданням і додатково втягує воду.
А оскільки працюючий кондиціонер знижує температуру випарника, на ньому накопичується волога, і він залишається у мокрому стані. Після вимкнення системи випарник повторно нагрівається та видає неприємні запахи від вологого повітря.
Якщо зловживати сигаретами при включеному кондиціонері та активованому режимі рециркуляції повітряних мас, то сморід тільки посилиться. Це з тим, що дим від тютюнових виробів осідає на зовнішніх стінках випарника.
При засміченні дренажної системи її потрібно ретельно почистити. Рекомендується проводити заміну салонного фільтра щорічно.
Окремі підприємства пропонують послугу боротьби з грибком за допомогою хімічних препаратів шляхом обробки випарника дезінфікуючими речовинами. Однак слід пам’ятати, що подібна процедура призведе до отруєння повітря, що проходить через нього.
Неприємний запах від домашніх вихованців
Щоб усунути запахи, що залишилися в салоні після транспортування домашніх тварин, необхідно обробити оббивку сидінь, двері, стелю та інші поверхні. Перед цим потрібно прибрати залишки шерсті та ворсу з тканинних покриттів, а потім почати миття.
Глибоке очищення салону
Існують різні методи глибокого очищення поверхонь у салоні. Серед них – парова обробка з використанням ароматизованого антибактеріального засобу. Процес повної нейтралізації вогнища сморід триває близько 2-3 хвилин. Далі двері та вікна транспортного засобу щільно закриваються, а потім автомобіль ретельно провітрюється та очищається від осілого конденсату шляхом протирання вологих місць сухою ганчіркою.
Також деякі автовласники практикують спосіб озонування повітря. Це досить дорога послуга, яку пропонують багато дітей лінг-центрів. Процес озонування зводиться до глибокої обробки твердих поверхонь та тканинних виробів озоном, створюваним у спеціальній установці.
Перший етап обробки передбачає видалення грибків та бактерій протягом 20 хвилин. Потім салон додатково озонується ще 20 хвилин, а після завершення процедури автомобіль провітрюється і піддається вологому прибиранню.
Боротьба з вогнищем та профілактика появи неприємних запахів
При виявленні дивного «аромату» в автомобілі необхідно негайно усунути вогнище його появи. В іншому випадку неприємне явище тільки посилиться і позбутися його буде набагато складніше. Розглянемо кілька профілактичних дій:
- Якщо в машині часто їздять курці, необхідно своєчасно очищати попільнички від залишків сигарет та провітрювати автомобіль. Не можна допускати накопичення попелу на пластикових, тканинних чи шкіряних поверхнях. Необхідно регулярно протирати місця можливого скупчення частинок попелу і витрушувати килимки. Також слід проводити очищення вікон із внутрішньої сторони, оскільки на них формується тонка плівка від диму;
- Щоб не допустити появи поганого запаху з боку кондиціонера або кліматичного комплексу, необхідно правильно обслуговувати ці системи та не допускати їх забруднення. Існують спеціальні засоби для очищення елементів кондиціювання шляхом упорскування активних речовин усередину. Якщо такі дії не призводять до позитивних змін, потрібно скористатися за допомогою професіоналів з автомайстерні;
- Автомобільні килимки з ворсистою поверхнею здатні накопичувати вологу і стати причиною вогкості в кабіні. Тому їх потрібно ретельно висушити чи замінити виробами з гуми. Такі аксесуари легше очищаються від забруднень та вологи.
Дотримуючись простих рекомендацій, можна надовго позбутися неприємних запахів у салоні автомобіля, а також не допустити їхньої повторної появи.
Відео про те, як позбутися запаху в салоні машини: