Види
Всі моделі, які ми розглядаємо, живляться від прикурювача. Лише деякі також можуть бути вживлені в бортову мережу автомобіля. Тому для використання вам не знадобиться перетворювач напруги 12-220 V. Автовентилятор буває трьох типів:
- для обігріву скла (відрізняється довгастою формою, що забезпечує більш широку подачу теплого повітря);
- мультифункціональний. Такі пристрої мають ручку, часто обладнані ліхтариком. Існують моделі, які можуть бути підключені до прикурювача або вбудовані у мережу автомобіля. Для цього у пристрої є спеціальні роз’єми (звичайні “тато-мама”). Тому за бажання такий підігрів можна встановити штатно, виконуючи включення-вимкнення спеціальною кнопкою;
- Універсальний. Найпоширеніший варіант. Працює від прикурювача, має компактні розміри, пристосовані до машин кріплення.
Відрізняється і нагрівальний елемент. Підігрів може здійснюватися:
- спіраллю розжарювання;
- трубчастим нагрівачем, ТЕНом;
- керамічним нагрівачем. Принаймні так стверджують багато виробників. По факту при розборі багатьох обігрівачів такого типу виявляється, що нагрівач виконаний із алюмінієвого сплаву. Алюмінієво-резистивний елемент застосовується у багатьох домашніх теплових вентиляторах.
Ще один важливий параметр – потужність. Від цього залежить не тільки ефективність, а й покладена на електричну мережу авто навантаження. Здебільшого потужність коливається від 140 до 200 Вт. Зрозуміло, що потужніший обігрівач, то більше тепла може генерувати.
Пристрій, принцип роботи
В основі своєї автомобільний вентилятор з функцією обігріву має такі елементи:
- нагрівальний елемент;
- кулер. Аналогічні пристрої використовуються для відведення тепла у ПК та ноутбуках;
- дроти для з’єднання елементів. Регулятор потужності якщо обігрівач має таку функцію;
- запобіжник. Вентилятор для автомобіля без внутрішнього запобіжника краще навіть не розглядати до покупки;
- пластиковий корпус.
Принцип роботи автомобільного вентилятора з обігріву досить архаїчний. Вентилятор здійснює відведення повітря, що підігрівається нагрівальним елементом, в салон автомобіля.
Який купити
Переважна більшість пристроїв родом із Китаю, але є й вентилятори вітчизняного виготовлення. Серед найпопулярніших моделей:
- AVS TE-310 Потужність – 150 Вт. Розмір: 120 х 110 х 60 мм. Довжина дроту живлення: 1,8 м. Може використовуватись як звичайний вентилятор;
- NEW GALAXY CH-180-LED. Потужність – 180 Вт. Має вбудований ліхтарик, поворотний корпус;
- SITITEK Termolux-150. Потужність – 150 Вт. Довжина кабелю – 2 м;
- Auto Heater Fan. Потужність 140-150 Вт. Розміри: 6,5 см * 15 см * 14,5 см. Вага – 360 гр. Заявлена максимальна температура – 35ºС. (температура атмосферного повітря, за якої проводилися виміри, не вказано). Пристрій може працювати як в режимі охолодження, так і для обігріву салону автомобіля.
Параметри вибору
Щоб вибрати якісний вентилятор для автомобіля, зверніть увагу на наступні параметри:
- наявність штатного запобіжника, що убезпечить ваш автомобіль від загоряння чи оплавлення проводки;
- термостійкий пластик, що не виділяє при нагріванні їдкого запаху. Якщо ви вже придбали пристрій з поганою якістю пластика, дайте йому попрацювати деякий час, відкривши вікна авто. І лише потім використовуйте за призначенням;
- кращий керамічний нагрівальний елемент, оскільки він не випалює кисень;
- потужність. Обов’язково уточніть, яку потужність розрахована мережу прикурювача. Невідповідність призводитиме до оплавлення запобіжника в монтажному блоці або плавкого запобіжника самого прикурювача.
Чи варто купувати
Численні відгуки свідчать, що ефективність універсальних вентиляторів для обігріву салону авто – вкрай незадовільна. Потужності навіть у 200 Вт недостатньо для обігріву салону. Забезпечити розморожування зледеніння лобового скла пристрій зможе лише обмеженої області.
Як експеримент можете взяти домашній тепловентилятор потужністю 1.8-2 кВт (1800-2000 Вт). Ви переконаєтеся, що навіть за температури -15ºС обігрів салону середньорозмірного легкового автомобіля займе щонайменше 5 хвилин.